004.cz

Zemřel Alfred Freedman

Ve věku 94 let zemřel v neděli 17. dubna Alfred Freedman, bývalý prezident Americké psychiatrické asociace, pod jehož vedením vyřadila tato společnost homosexualitu z amerického souboru duševních nemocí a poruch (DSM II).

Alfred Freedman se vždy zajímal kromě dětské a adolescentní psychiatrie také o sociální a komunitní aspekty duševního zdraví. V té době zesílil tlak gay skupin, ale i řady převážně mladých a liberálních psychiatrů, aby homosexualita již nebyla považována za duševní poruchu. Nicméně v roce 1972 názor na toto téma výrazně rozděloval odbornou veřejnost 20 000 psychiatrů na přibližně stejně velké skupiny. Dr. Freedman, který se stal kandidátem liberálnější skupiny, ve volbách zvítězil rozdílem pouhých tří hlasů. Z pozice prezidenta pak prosadil toto, na tehdejší dobu revoluční, rozhodnutí. Je třeba si uvědomit, že v této době ještě téměř polovina amerických států považovala homosexuální chování za trestný čin. 15. prosince 1973 rada Americké psychiatrické asociace přijala rozhodnutí, že „homosexualita sama o sobě nesplňuje kritéria pro zařazení mezi duševní poruchy. Její existence neznamená pro svého nositele zhoršení sociální adaptace. Homosexualita je normální varianta lidské sexuality.“ Mezinárodní klasifikace nemocí (kterou se řídí mimo jinéi evropské země) obdobné rozhodnutí přijala až při své decenální revizi v roce 1992.

Freedman sám o dvacet pět let později označil toto rozhodnutí za nejdůležitější, která se mu kdy podařilo prosadit. Kromě této snahy se Freedman významně zasloužil o to, že světová veřejnost začala věnovat pozornost zneužívání psychiatrie v bývalém Sovětském svazu.

Zemřel Alfred Freedman - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2018 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |